The Team

We are a team of around 200 experts. From economists to ecological modellers, from policy analysts to business sustainability professionals, our team helps partners worldwide to deliver nature-positive outcomes.

Senior Leadership

  • Neville Ash

    Neville Ash

    Director

  • Corli Pretorius

    Corli Pretorius

    Deputy Director

  • Jonny Hughes

    WCMC Chief Executive Officer

Senior Management Team

  • Ben Tregenna

    Ben Tregenna

    Head of Digital Transformation

  • Fiona Danks

    Fiona Danks

    Head of Science

  • Hannah Braithwaite

    Hannah Braithwaite

    Head of External Affairs

  • John Tayleur

    Head of Nature Restored

  • Katie Penfold

    Head of Finance

  • Kelly Malsch

    Head of Nature Conserved

  • María Julia Oliva

    Head of Policy

  • Matt Jones

    Head of Nature Economy

  • Melanie Reed

    Melanie Reed

    Head of the People Team

  • Naomi Kingston

    Naomi Kingston

    Head of Operations

  • Neil Burgess

    Neil Burgess

    Chief Scientist

  • Valerie Kapos

    Head of Nature Based Solutions

Staff at UNEP-WCMC

  • Aarty Iyengar

    Social Media Officer - Development and Communications

  • Abigail Sheppard

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Abisha Mapendembe

    Abisha Mapendembe

    Senior Programme Officer - Nature Restored

  • Agnes Zolyomi

    Agnes Zolyomi

    Programme Officer - Policy

  • Aime Rankin

    Aime Rankin

    Associate Programme Officer - Nature Economy

  • Aisha Niazi

    Associate Communications Officer - Nature Economy

  • Alanah Lewis

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Alex Ross

    Programme Officer - Nature Economy

  • Alfred Muge

    Associate Programme Officer – Nature Economy

  • Ali Cass

    System Architect - Digital Transformation

  • Aly Pavitt

    Aly Pavitt

    Data Analyst - Nature Conserved

  • Anastasia Ngenyi

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Anca Damerell

    Anca Damerell

    Head of LHI collaboration with UNEP-WCMC

  • Andrea C. Baquero

    Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Andrew Szopa-Comley

    Andrew Szopa-Comley

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Andrew Thompson

    Andrew Thompson

    Programme Administrator - Science

  • Andy Arnell

    Andy Arnell

    Senior GIS Officer - Science

  • Anna Krusic

    Anna Krusic

    Programme Administrator - Science

  • Arnout van Soesbergen

    Arnout van Soesbergen

    Senior Ecosystem Services System - Science

  • Aude Caromel

    Aude Caromel

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Bálint Ternyik

    Associate Programme Officer - Nature Economy

  • Benjamin Lucas

    Benjamin Lucas

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Bex Gottlieb

    Bex Gottlieb

    Data Scientist - Digital Transformation

  • Boipelo Tshwene-Mauchaza

    Boipelo Tshwene-Mauchaza

    Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Calum Maney

    Project Researcher - Science

  • Carla Bengoa Rojas

    Programme Officer - Policy

  • Carmyn de Jonge

    Programme Administrator - Nature-Based Solutions

  • Carolina Chambi Málaga

    Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Caymmi Bonnemaison

    Associate Evidence & Impact Officer - Development & Communications

  • Céire Booth

    Céire Booth

    Associate Programme Officer - Nature Restored

  • Charlotte Lezemore

    Charlotte Field

    Lead Designer - Digital Transformation

  • Charlotte Hicks

    Charlotte Hicks

    Senior Technical Officer - Nature Based Solutions

  • Chris Hawksworth

    Chris Hawksworth

    Research Grants Officer - Finance

  • Chris Mcowen

    Chris McOwen

    Lead Marine Scientist - Nature Restored

  • Ciara Stafford

    Ciara Stafford

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Claire Brown

    Claire Brown

    Principal Technical Specialist - Policy

  • Claire McLardy

    Claire McLardy

    Principal Technical Specialist, Global Wildlife Trade – Nature Conserved

  • Cláudia Faustino

    Cláudia Faustino

    Associate Programme Officer - Science

  • Cleo Cunningham

    Cleo Cunningham

    Deputy Head of Nature Conserved

  • Cordula Epple

    Cordula Epple

    Senior Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Corinna Ravilious

    Corinna Ravilious

    Senior GIS Officer - Nature Based Solutions

  • Cristina Telhado

    Cristina Telhado

    Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Dagmara Kukla

    Dagmara Kukla

    Full-Stack Developer - Digital Transformation

  • Daniela Guarás

    Daniela Guarás

    Senior Technical Specialist - Policy

  • Diana Serrano

    Programme Officer - Nature Restored

  • Edward Ellis

    Edward Ellis

    IBAT Business Manager - Nature Economy

  • Edward Lewis

    Edward Lewis

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Elena Trust

    Elena Trust

    Programme Administrator - Policy

  • Elizabeth Champion

    Programme Administrator - Digital Transformation

  • Ellie Webber

    Ellie Webber

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Emily Howland

    Emily Howland

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Emma Cooper

    Senior Communications Officer - Development and Communications

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Esther Chidinma

    Associate Programme Officer - Policy

  • Fabiana Spinelli

    TRADE Synthesis and Data Officer - Nature Economy

  • Federica Pesce

    Federica Pesce

    UNEP Junior Professional Officer - Policy

  • Fondzeyuf Brian Folah

    Data Officer - Digital Transformation

  • Frances Davis

    Frances Davis

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Frida Arriaga Cinta

    Programme Officer - Nature Economy

  • Gen Carden

    Financial Accountant - Finance

  • Grania Cooke

    Grania Cooke

    Associate Programme Officer - Policy

  • Hamza Butt

    Hamza Butt

    Programme Officer - Nature Economy

  • Han Meng

    UNEP-WCMC China Officer

  • Hannah Grice

    Associate Programme Officer - Nature Restored

  • Hashim Zaman

    Hashim Zaman

    Environmental Economist - Nature Economy

  • Hazel Thornton

    Hazel Thornton

    Senior Programme Officer - Nature Restored

  • Heather Bingham

    Heather Bingham

    Senior Programme Officer, Protected Planet - Nature Conserved

  • Helen Klimmek

    Helen Klimmek

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Helga Sterckx

    Programme Administrator - Nature Economy

  • Hemant Tripathi

    Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Holly Brooks

    Holly Brooks

    Associate Programme Officer - Nature Restored

  • Issy Bolitho

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Jacob Bentley

    Jacob Bentley

    Senior Post-doctoral Fellow - Nature Restored

  • Jake Bedford

    Jake Bedford

    Programme Officer - Nature Economy

  • James Vause

    Lead Economist - Nature Economy

  • Janeth Lessmann

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Jasmin Upton

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Javier Fajardo

    Javier Fajardo

    Programme Officer - Science

  • Jennifer Mark

    Jennifer Mark

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Jennifer Preston

    Jennifer Preston

    Project Lead - Digital Transformation

  • Jenny Risk

    Jenny Risk

    Receptionist and Travel Administrator - People Team

  • Jerry Harrison

    Jerry Harrison

    Principal Specialist, Conventions and Policy Support - Policy

  • Jessica Bonner

    Jessica Bonner

    HR Administrator - People Team

  • Jessica Stewart

    Jessica Stewart

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Jessica Vitale

    Jessica Vitale

    CITES Trade Database Manager - Nature Conserved

  • Joanna Wolstenholme

    Joanna Wolstenholme

    Programme Officer - Nature Economy

  • Joe Gosling

    Joe Gosling

    Programme Officer - Science

  • Joe McGain

    Joe McGain

    IT Administrator - Digital Transformation

  • Juan Manuel Vargas Esteban

    Associate Programme Officer - Nature Economy

  • Juanita Chaves Posada

    Senior Programme Officer - Policy

  • Judith Walcott

    Judith Walcott

    Senior Safeguards Specialist - Nature Based Solutions

  • Julia Rolf

    Julia Rolf

    Programme Administrator - Science

  • Julia Wentworth

    Julia Wentworth

    Project Officer - Science

  • Juliet Mills

    Juliet Mills

    Associate Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Julieta Lahud Vega

    Julieta Lahud Vega

    Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Justine Lancelin

    Associate Programme Officer - Policy

  • Katherine Despot Belmonte

    Katherine Despot Belmonte

    Senior Programme Officer - Policy

  • Katherine Moul

    Katherine Moul

    Programme Officer - Policy

  • Kathryn Phillips

    Kathryn Phillips

    Senior Programme Officer - Nature Conserved

  • Katia Sánchez Ortiz

    Katia Sánchez Ortiz

    Data Analyst - Nature Conserved

  • Katie Dawkins

    Katie Dawkins

    Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Katie Hunter

    Katie Hunter

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Katy Day

    Katy Day

    Product Manager - Digital Transformation

  • Klara Gaspar

    Associate Programme Office - Nature Conserved

  • Kollie Tokpah

    Associate Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Laura Bonesi

    Laura Bonesi

    Programme Officer - Nature Restored

  • Laura Friedrich

    Laura Friedrich

    Programme Officer - Nature Restored

  • Laura Mack

    Laura Mack

    Events Manager - Development and Communications

  • Lera Miles

    Lera Miles

    Principal Technical Specialist - Nature Based Solutions

  • Lisa Ingwall-King

    Lisa Ingwall-King

    Programme Officer - Nature Restored

  • Lisen Runsten

    Senior Project Manager - Nature Economy

  • Liz Kiambi

    Liz Kiambi

    Fundraising Assistant - Development and Communications

  • Liz Womack

    Liz Womack

    Senior Technical Officer - Nature Conserved

  • Lizzie McAllen

    Lizzie McAllen

    HR Officer - People Team

  • Louisa MacDonald

    Louisa MacDonald

    Senior Fundraising Officer - Development and Communications

  • Luca Cugliari

    Luca Cugliari

    Senior Developer - Digital Transformation

  • Mariana Martinez Del Rio

    Associate Programme Officer - Nature Economy

  • Matea Vukelic

    Programme Officer - Policy

  • Matheus Couto

    UNEP-WCMC Representative in Brazil

  • Megan Critchley

    Megan Critchley

    Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Mel Wheeler

    Events Assistant - Development & Communications

  • Michelle Harrison

    Michelle Harrison

    Programme Officer - Science

  • Miriam Guth

    Miriam Guth

    Associate Programme Officer - Nature Restored

  • Molly Robertson

    Molly Robertson

    Programme Administrator - Nature Conserved

  • Natacha Vaisset

    Natacha Vaisset

    Administrator Officer - Nature Based Solutions

  • Natasha Ali

    Natasha Ali

    Senior Programme Officer - Policy

  • Nina Bhola

    Nina Bhola

    Senior Programme Officer - Nature Conserved

  • Noor A. Noor

    Programme Officer - Policy

  • Olaolu Matemilola

    Associate Programme Officer - Nature Economy

  • Opi Outhwaite

    Environmental Law Specialist - Policy

  • Osgur McDermott Long

    Osgur McDermott Long

    Senior Data Scientist - Digital Transformation

  • Paul Allum

    Paul Allum

    Business Analyst - Digital Transformation

  • Philip Bubb

    Senior Programme Officer - Policy

  • Qian Feng

    Associate Programme Officer - Nature Economy

  • Rachael Adu Baffour

    Project Officer - Digital Transformation

  • Raquel Agra

    Raquel Agra

    Programme Officer - Nature Based Solutions

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Rita Trabulo

    Associate Program Officer - Nature Restored

  • Robert Selwyn

    Programme Officer - Nature Economy

  • Rodrigo Cassola

    Senior Programme Officer - Nature Economy

  • Roger Ingle

    Roger Ingle

    Senior Product Manager - Digital Transformation

  • Rohima Morgan

    HR Administrator - People Team

  • Romoke Ajayi

    Junior Developer Operations - Digital Transformation

  • Roshan Mathew

    Senior Developer - Digital Transformation

  • Ross King

    Ross King

    Web Developer - Digital Transformation

  • Rowana Walton

    Programme officer - Digital Transformation

  • Russell Gardiner

    Russell Gardiner

    Marketing Officer - Development and Communications

  • Ruth Fletcher

    Ruth Fletcher

    Lead Social Scientist – Nature Restored

  • Sally Parker

    Programme Administrator - Nature Restored

  • Saloni Basrur

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Samantha Hill

    Samantha Hill

    Deputy Head of Science

  • Samuel Pironon

    Modelling scientist - Science

  • Santhuri Naidoo

    Programme Officer - Ecosystem Assessment and Policy Support

  • Sarah Beard

    Associate Programme Officer - Nature Based Solutions

  • Sarah Pickering

    Associate Programme Officer - Nature Economy

  • Sarah Rouse

    Sarah Rouse

    Associate Programme Officer - Nature Conserved

  • Satu Glaser

    Satu Glaser

    Senior Programme Officer - Nature Conserved

  • Sebastian Bekker

    Sebastian Bekker

    Senior Programme Officer - Nature Economy

  • Sebastien Kaye

    Sebastien Kaye

    Associate Programme Officer - Policy

  • Sergio Marrocoli

    Backend Developer - Digital Transformations

  • Shaenandhoa Garcia Rangel

    Senior Programme Officer - Policy

  • Sharon Brooks

    Sharon Brooks

    Principal Specialist - Nature Economy

  • Sophie Lloyd

    Sophie Lloyd

    Senior People Business Partner - People Team

  • Stacey Baggaley

    Stacey Baggaley

    Senior Programme Officer - Nature Economy

  • Stacy Richardson

    Stacy Richardson

    Deputy Head of Digital Transformation

  • Steven King

    Steven King

    Senior Environmental Economist - Nature Economy

  • Stuart Watson

    Stuart Watson

    Senior Developer Operations - Digital Transformation

  • Susana Baena

    Lead Remote Sensing Specialist - Science

  • Tainan Messina

    Programme Officer - Policy

  • Tanya Payne

    Tanya Payne

    Programme Officer - Nature Economy

  • Terrie Wilmott

    Terrie Wilmott

    Contracts and Compliance Admin Officer

  • Usman Ashraf

    Fundraising Officer - Development and Communications

  • Valentina Vaglica

    Valentina Vaglica

    Programme Officer - Nature Conserved

  • Vignesh Kamath Cannanure

    Vignesh Kamath Cannanure

    Associate Programme Officer - Science

  • Yi Kui Tin (Felix)

    Associate Programme Officer - Nature Economy

  • Zuhail Mohamed Thatey

    Associate Programme Officer - Science